Co všechno dokážou drahé kameny
22.04.2015
Drahé kameny jsou především vzácné a krásné. A svou krásu umí umocňovat. Některé z nich vytvářejí zvláštní světelné efekty, které můžeme správným zpracováním zvýraznit a využít. Na jaké efekty můžeme u drahých kamenů narazit?
Drahé kameny jsou především vzácné a krásné. A svou krásu umí umocňovat. Některé z nich vytvářejí zvláštní světelné efekty, které můžeme správným zpracováním zvýraznit a využít. Na jaké efekty můžeme u drahých kamenů narazit?
Rozklad světla (disperze)
Denní světlo je složeno z více barev – je polychromatické. Při průchodu drahým kamenem nedochází jen k jeho lomu, ale také k rozkladu na jednotlivé barvy spektra. Na jinak bezbarvém kameni tak vzniká duhový efekt. Nejvýraznější je tento jev u diamantů s briliantovým brusem, vidět ho můžete ale i na broušeném křišťálovém olovnatém skle.
Dvojlom
Světelný paprsek, který dopadá na kámen, se při průchodu rozdělí na paprsky dva. Tyto paprsky se pak mohou šířit různě rychle a různými směry. Nejvíce se tento efekt projevuje na islandském vápenci, ale také na zirkonu, titanitu a olivínu.
Barvoměna (pleochroismus)
Barva kamene se může měnit podle toho, jestli na něj dopadá umělé nebo sluneční světlo. U alexandritu je barvoměna asi nejvýraznější – jeho barva se mění ze zelené na červenou. Podle úhlu pohledu mění barvy například kunzit (z jedné strany čirý, z druhé žlutý nebo modrý) nebo tanzanit (modrý, fialový a nazelenalý nebo purpurový).
Duhové barvy (iridescence)
Je to obecná vlastnost některých ploch, které mění barvu v závislosti na druhu světla a úhlu jeho dopadu (např. mýdlová bublina). Z nerostů mají tuto vlastnost především krystaly bismutu.
Tvorba hvězd (asterismus)
V případě, že je kámen půlkulatý, hladký a lesklý a má v sobě tzv. vrostlice (většinou minerál rutil), které jsou správným způsobem uspořádány, světlo se odráží ve formě hvězd. Známé jsou případy čtyř, šesti, dvanácti, osmnácti a dokonce dvacetičtyřcípé hvězdy. Vzácnými případy jsou paralelní hvězdy nebo dvě hvězdy vedle sebe.
Pro brusiče jsou kameny s asterismem výzvou, je totiž třeba před obroušením najít tu správnou orientace. V historii jsou nejznámější asterický rubín Rosser Reeves Star Ruby nebo hvězdný safír Star of Bombay.
Adularescence
Adularescence, neboli Schiller / Shiller, je mléčná namodralá záře, která se při dopadu světla jakoby vznáší uvnitř drahého kamene. To způsobuje střídání tenkých vrstev živce, které zapříčiňuje specifický rozptyl světla. Typickým příkladem je adulár – měsíční kámen.
Labradorescence
Labradorescence je měňavou barev společně s metalickým odleskem na povrchu kamene. Třpyt má nejčastěji modrou, zelenou zlatou nebo fialovou barvu a minerálem, podle kterého je celý jev pojmenován, je labradorit.
Aventurescence
Má-li kámen malé vrostlice (inkluze) např. hematitu, slídy nebo mědi, které vytváří na povrchu šupinky, odráží se od nich světlo a tvoří malé třpytky.